Genel

Genel Bilgiler

 • LPG sistemi taktırmak ile ne elde ederiz?

  LPG sistemi taktırarak  PARAMIZ cebimize kalır en az %35 ile%55 e kadar  tasarruf ederiz.bir araç yılda en az  10 000 km ile 15 000 km yol kateder sadece  5 yılda ortalama 65 000km yol katader. Manual vites 1600 CC BİR ARAÇ ŞEHİR İÇİ 10 İLE 13 Lt yakıt tüketir Bu tüketim otomatik vites araçlarda 3 litre daha artar Bununla birlikte temiz bir yanma sağladığından dolayı çevreyi kirletmez  çocuklarımıza TEMİZ bir DÜNYA BIRAKIRIZ,Düşük yakıt tüketimi ile  SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ ELDE EDERSİNİZ …………….

 • LPG de aracımız ne kadar yakıt tüketir?

  Araçlarımızın lpg tüketimi hesaplanırken aracın benzin tüketimi göz önüne alınmalıdır. Aracımız benzinde km de ne kadar yakıyor ise benzin ile lpg arasındaki farktan dolayı tasarruf ederiz. Örnek verecek olursak ortalama  50 krş yakan bir araç lpg de %40 olarak baz alırsak  30 krş yakmış oluruz. Başka bir yöntem ile bakarsak  100km ortalama yakıtı 10lt olan aracınız lpg de ortalama olarak 10.5-12 lt arsında yakıt tüketir. Lpg nin lt fiyatı ile çarparsak 100 km yakıtınız ortaya çıkar.

 • Aracımızın lpg yakıtını nasıl hesaplarız?

  Aracımızın lpg tüketimini net olarak hesaplamak için  deponuzu tamamen bitirdikten sonra LPGnizi fulleyin  km sıfırlayın ve lpg tekrar tamamen bitinceye kadar lpg almayın. Alınan lpg nin ücretini  gittiğiniz km bölün böylece net bir sonuç ortaya çıkar.

 • Aracımın arıza lambası yanar mı?

  Aracınıza uygun  lpg cihazı takılırsa ve kaliteli bir montaj yapıldığı takdirde güzel bir gaz ayar kalibrasyonu ile aracınızın ARIZA LAMBASI YANMAZ ancak aracınızda motora ait bir arıza var ise elbette  o arızayı servisinize veya ustanıza yaptırmanız gereklidir…Aracınıza aldığınız yakıtta önemlidir güvendiğiniz temiz yakıt olan firmalardan yakıtınızı almanızı tavsiye ederiz

 • Aracımızın lpg peryodik bakımları hangi aralıklarda olmalıdır?

  Araclarımıza lpg takıldıktan sonra her 10 000 km de bir veya yılda 1 kez periyodik bakımları ve filtre bakımları yapılmalıdır. Aksi halde araç garanti kapsamı dışı kalır. İlerleyen km lerde daha büyük sorunlar ile karşılaşılabilir. Filtreler  değişirken aracın lpg ayarları kontrol edilir,gaz sızdırmazlık kontrolü yapılır.


Aklınıza Takılanlar

Uzman Cevaplar

 • Aracımda bulunan lpg yi ruhsatımıza işletmek için hangi yolları takip etmeliyiz?

  Aracınızın lpg sistemini ruhsata işletmeniz için sıra ile yapılacak işlemler.
  Aracınıza ait bir lpg projeniz olması gerekir.projeler lpg montajı yapan firma tarafından verilmektedir. Projeden sonra yapılacak işlemler sırası ile söyledir:

  1. Aracınızın egzos emisyon pulu varmı? Yok ise ilk olarak işe bundan başlayın
  2. 2 adet ek-1 formu dosyası.(şöförler cemiyeti veya trafik müşavirleri ) tarafından verilir
  3. Sızdırmazlık raporu alınacak. Montaj yapılan il sınırları içindeki makine mühendisleri odasının sızdırmazlık istasyonlarından  verilir
  4. Araç muayene (tüvtürk)

  Son işlem olarak size en yakın trafik şubeden ruhsatlarınızı değiştirmektir.

 • Otogaz sistemleri ne kadar güvenlidir?

  Makine mühendisleri odasına kayıtlı tse belgelerine sahip olan yerlerde montaj yaptırmak kaydı ile güvenliğiniz sağlanmış olacaktır. Ancak  her işte olduğu gibi otogaz dönüşüm servislerindede  bazen standart  dışı iş yapan firmalar olmaktadır bunu gerekli incelemeleri yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız.. Standartlara uygun bir şekilde montaj yapıldığı takdirde benzin sisteminizden daha güvenlidir.benzin depoları genelde plastik tank olmasına rağmen LPG TANKLARI ÖZEL ÜRETİM ÇELİK SAÇLARDAN yapılmıştır.lpg sistemlerinde toplam 7 adet güvenlik  mevcuttur

  1:%80 dolum emniyeti

  2:Tank çıkış elektrovalf emniyeti

  3:Kurşun termal tapa emniyeti(sıcaklığa duyarlı)

  4:Tank yüksek basınç emniyeti

  5:Lpg valfi  emniyeti

  6:Sigorta emniyeti(elektirik tesisatını koruma)

  7:Map basınç emniyeti

 • Garanti süresi ne kadardır. Garantisi takılan markanın bütün servislerinde geçerlimidir?

  Kullandığımız lpg kitlerinin garantisi 2 yıldır. Ancak periyodik bakımlarının düzenli yapılması şartı ile ve garanti belgesindeki standartlara göre  geçerlidir.Garanti kullanılan markanın Türkiye genelindeki tüm servislerinde geçerlidir


Cevapsız Kalmasın

Eşmeliler Otogaz

 • Tehlikeli bir durum hissettiğimizde ne yapmalıyız??

  Aracımızda tehlikeli bir durum hissettiğimizde aracımızı benzine geçtiğimizde gazı kesecektir ve aracınız otomatik olarak benzin ile yoluna devam edecektir. Ancak gaz kokusu aşırı ise aracı bir müddet bekletmemizde fayda vardır(5-10 dakika)

 • Aracımıza lpg sistemi taktırmadan önce hangi kontrollerden geçirmeliyim?

  Araclarınıza lpg sistemi takılmadan önce bizim motor ustalarımız tarafından kontrol edilir.Sağlıksız bir çalışma görüldüğünde aracın benzin enjeksiyon sistemlerine bakılmak üzere arıza tespit cihazına bağlanır. Kısacası aracınızın motoruna ücretsiz  check up yapılır.

 • Hangi araçlara otogaz sistemi montajı yapılmaktadır?

  a)3-4-5-6-8 silindirli çok noktadan püskürmeli elektronik enjeksiyon sistemine sahip olan bütün araçlarımıza SGI  sistem takılabilir.

  b)Direk enjeksiyonlu araçlara  TSI,TFSI,GDI,ECOBOS gibi araçlara özel üretilmiş VIALLE sıvı gaz sistemleri uygulanmaktadır ancak listede olmayan arçlarda yakın zamanda beklemekteyiz

  c)Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araçlara lpg montajı 15 yıldır devam etmektedir

  d)Toyota D 4 D motorlu araçlarada lpg montajı uygulanmış olup başarı sağlanmıştır.

 • Dizel araçlara otogaz sistemi takılabilir mi?

  Dizel araçlarımıza lpg otogaz calışmaları üretici firmalar tarfından arge halinde devam etmektedir. %15-%25 arasında yakıt tasarrufundan bahsedilmektedir.Dizel otogaz sistemlerinde araçlarımız hem mazot hemde lpg yı aynı anda yakan bir sistemdir. Arge calışmaları devam ettiği için firma olarak gelişmeleri takip etmekteyiz.

   

  Ayrıca DİZEL CNG UYGULAMALARI ÇALIŞMALARI üretici firmalar tarafından devam etmektedir …Çalışmaları yakından takip etmekteyiz…